2021-04-29 – Jasnota purpurowa – pożytek wczesnowiosenny


Kwiecień dobiega końca, a miejskie i nierzadko ogrodowe trawniki pokryte są fioletowym dywanikiem jasnoty purpurowej (Lamium purpureum). Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Choć niepozorna i może nierzadko traktowana jako chwast, urzeka skromną urodą i jest niezwykle ważnym źródłem pokarmu dla owadów zapylających. Dlaczego?

Jest to bowiem roślina zarówno pyłkodajna jak i nektarodajna, kwitnąca już od marca, stanowi więc ważny pożytek wczesnowiosenny. Podobnie jak jasnota biała, jasnota purpurowa jest rośliną cenioną ze względu na rozciągnięty okres kwitnienia, przez co dostarcza nektaru i pyłku przez znaczną część roku. Może więc uda nam się polubić jej obecność w sąsiedztwie, szczególnie wczesną wiosną, dopóki nie pojawi się większa liczba kwitnących roślin, na których mogą żerować zapylacze.

A może ktoś zechce celowo wprowadzić ją do ogrodu? Wymaga lekko cienistego stanowiska. Ze względu na niedużą wysokość, dobrze znosi koszenie. Jej obecność z pewnością dostarczy wielu okazji do interesujących obserwacji entomologicznych. Według autorki kanału  YT “DzikiePszczoły”, jasnotę odwiedzają makatka zbójnica, porobnice, murarka muszlówka i lucernowa, zadrzechnia fioletowa (choć na tę obserwację będą mogli liczyć prawdziwi szczęściarze), a także trzmiel rudy i ziemny.

Kwiat jasnoty ma budowę wargową. Wnętrze dolnej wargi opatrzone jest wzorkiem, stanowiącym drogowskaz kierujący ku lokalizacji nektaru. Jest to roślina, którą zapylają owady o długich języczkach.

Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat i przyroda

powrót na początek listy wpisów