2021-07-13 – Błękitna cykoria


Prócz chabrów bławatków, niebieskimi kwiatami zachwycać nas może także cykoria podróżnik (Cichorium intybus). Według legendy swój niebieski kolor zawdzięczają zaklętym oczom płaczącej za swym ukochanym dziewczyny. Cykoria występuje na glebach piaszczystych, lubi stanowiska słoneczne. Właśnie teraz intensywnie kwitnie na nieskoszonych miejskich łąkach, poboczach dróg, nieużytkach, a może i w dzikich zakątkach naszych ogrodów? 

Czy wiedzieliście, że to, co podziwiamy, to tak naprawdę nie są pojedyncze kwiaty lecz kwiatostany w formie koszyczków? To cecha charakterystyczna kwiatów z rodziny astrowatych, z tym że w przypadku cykorii kwiatostan tworzą wyłącznie kwiaty języczkowe. Kwiatostany otwierają się z rana, zamykają popołudniu, jednak nektarować roślina przestaje już około godziny 14:00, toteż owady mogą czerpać z niej pokarm jedynie w pierwszej połowie dnia.

Cykoria jest rośliną zarówno pyłko- jak i nektarodajną. Według literatury jest to roślina oblatywana przez około 40 gatunków pszczół. A bez konkurencji dla owadów korzystać z niej możemy i my – ziele oraz korzeń cykorii są surowcem zielarskim. Już w X wieku perski lekarz i uczony opisał przeciwnowotworowe właściwości cykorii. Ma działanie antyseptyczne, reguluje pracę układu trawiennego, jest polecana przy kuracjach oczyszczających. Przypisywano jej także magiczne właściwości wzbudzania strachu i wykorzystywano w czarnej magii. Stąd też wzięło się ponoć powiedzenie „mieć cykora”.

Cykoria przysłuża się i ludziom i zwierzętom. Pozwólmy jej żyć w naszym sąsiedztwie.

https://www.youtube.com/watch?v=CPsPLiAzFI4

powrót na początek listy wpisów