Niewidzialni mieszkańcy Ogrodu Botanicznego

Projekt dofinansowany w ramach konkursu FUND_AKCJA przez Fundację UAM

Liczne gatunki zwierząt znajdują pożywienie, schronienie i miejsce rozrodu na terenie Ogrodu Botanicznego UAM. W ramach projektu planujemy pokazać, jak wielu „mieszkańców” może zaobserwować w naszym parku uważny zwiedzający. Pragniemy również przybliżyć, czym charakteryzuje się ogród przyjazny zwierzętom i zachęcać do tworzenia w miejskich ogrodach „zielonych azyli”.

Ślady i tropy wokół nas

Wycieczka i warsztaty w Ogrodzie Botanicznym UAM

25 października 2024r. około 20 os. grupa uczestniczyła w zajęciach na temat śladów zwierząt. Podczas spaceru znaleźliśmy całkiem sporo dowodów na istnienie niewidzialnych mieszkańców Ogrodu. Muszle kilku gatunków ślimaków, różne rodzaje galasów na liściach dębu, dziurawe żołędzie, obgryzione szyszki, porzucone gniazda, norki, kretowiska to wszystko świadczy o bogatej, choć ukrytej na pierwszy rzut oka, faunie naszego parku. Udało się też poobserwować ulubienicę wszystkich zwiedzających – wiewiórkę. Po spacerze, w salce warsztatowej uczyliśmy się odróżniać tropy zwierząt, a na zakończenie każdy uczestnik wykonał odlew gipsowy tropu wybranego zwierzątka.

Szlakiem zapylaczy

Wycieczka dla dzieci po Ogrodzie Botanicznym

9 sierpnia 2024r. z okazji obchodzonego dzień wcześniej Wielkiego Dnia Pszczół na terenie Ogrodu odbyła się wycieczka dla dzieci. Przemierzyliśmy park wspólnie odkrywając skomplikowane zależności pomiędzy światem roślin a światem zwierząt. Pomimo upału dzieci dzielnie maszerowały poznając ulubione kwiaty pszczół, motyli, a nawet kolibrów.

Wycieczka zoologiczna

26 czerwca 2024 r. odbyła się zoologiczna wycieczka po poznańskim Botaniku. Podczas spaceru, wyposażeni w lornetki uczestnicy, mogli zaobserwować, m in:. wodne i lądowe ślimaki, żaby zielone, traszki oraz liczne gatunki ptaków i owadów. Niektórzy skryci mieszkańcy Ogrodu zostawili tylko ślady swojej bytności w postaci piórek, obgryzionych szyszek, wykopanych norek lub opuszczonych gniazd.

Dzień Ochrony Środowiska 2024

5 czerwca w Ogrodzie Botanicznym obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji na polanie piknikowej instytucje zajmujące się ochroną przyrody przygotowały edukacyjne zabawy i warsztaty dla dzieci. Stoisko Ogrodu Botanicznego dotyczyło zwierząt, zarówno tych żyjących w naszym parku, jak i bardzo rzadkich, zagrożonych wyginięciem w skali kraju. Dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu Fund_Akcja przygotowaliśmy warsztaty lepienia węży z plasteliny, quiz na temat rodzimych płazów i zabawę ruchową związaną z ssakami mieszkającymi w naszym Ogrodzie.